Psychologia

Psycholog sportowy

Teoretycznie rzecz ujmując psychologia sportu zajmuje się analizą, wyjaśnianiem i opisywaniem występujących w sporcie czynników psychologicznych. W ważnym momentach rywalizacji sportowej to właśnie “wytrzymała” psychika pozwala stanąć na podium zwycięzcy. Dlatego coraz większą wagę przykłada się do treningu nie tylko sportowego zawodnika, ale także treningu mentalnego. Praktycznie każdy przechodzi takie etapy życia, gdy bierze udział w swego rodzaju “zawodach” i odczuwa ogromną presję. Dlatego psycholog sportowy może także współpracować z ludźmi biznesu lub artystami scenicznymi. Praca z trenerem mentalnym coraz częściej staje się w takich sytuacjach obowiązującym standardem.

psycholog sportowy gdynia

Czym jest psychologia sportu?

Psycholog sportu na podstawie sprawdzonych i właściwie dobranych technik i teorii pomaga sportowcom poprawić swoje osiągnięcia. Terapie takie mają na celu pomóc zawodnikom w:

  • radzeniu sobie ze stresem,
  • prawidłowej komunikacji z terenem i pozostałymi zawodnikami,
  • właściwym wyznaczaniu sobie celów,
  • wzmocnieniu motywacji do działania,
  • przyswojeniu technik koncentracji i działania pod presją,
  • zbudowaniu większej pewności siebie.

Terapie z zakresu psychologii sportu służą ogólnej poprawie kondycji psychicznej.

Kim jest psycholog sportowy?

Psycholog sportowy to osoba, która ukończyła studia psychologiczne o takiej specjalizacji lub po ukończeniu psychologii poszerzała swoją wiedzę na specjalistycznych studiach podyplomowych. Do jego zadań należy:

  • przeprowadzanie badań dotyczących psychologicznych aspektów sportu,
  • nauczanie psychologii sportu studentów, działaczy, trenerów i sportowców,
  • opieka nad sportowcami polegająca na diagnozowaniu ich problemów psychologicznych oraz ich mentalnym trenowaniu, prowadzącym do większej mocy i odporności psychicznej.

Kiedy udać się do psychologa sportowego?

Często słyszy się, że jakiś zawodnik sportowy nie może poprawić swoich wyników sportowych, ponieważ jest zawodnikiem „treningowym”, czyli podczas treningów radzi sobie świetnie, ale w czasie zawodów paraliżują go presja i stres. W takiej sytuacji trener mentalny prowadzi terapię wspierającą mocne strony sportowca. Przede wszystkim pomaga mu je zauważyć i wykorzystać, ale także motywuje do rozwoju kompetencji mniej rozwiniętych. Przeświadczenie o tym, że spotkania z psychologiem sportu są tylko po to, aby wyciągnąć sportowca z dołka, mija się zatem z prawdą.

Czym jest trening mentalny?

Trening mentalny w głównej mierze skupia się na rozwoju potencjału danego zawodnika. Psycholog sportowy stosuje w nim podstawy psychologii sportu, ale także kinezjologię, coaching lub świadome oddychanie. Trening taki jest przede wszystkim dostosowany do potrzeb i problemów danej osoby. Pierwsze spotkania mogą zacząć się od ustalenia celów i osiągnięć, do których zmierza zawodnik. Trener mentalny może wykorzystywać podczas spotkań technikę wyobrażeniową, która służy do poprawy i wdrożenia nowych umiejętności oraz pomagająca przygotować się do zawodów. Inne stosowane metody to dialog wewnętrzny i nauka relaksacji, pozwalające radzić sobie ze stresem i właściwie ukierunkować emocje.

Opinie
naszych pacjentów

zapraszamy do kontaktu

Zostaw swój numer telefonu
oddzwonimy do Ciebie, aby umówić termin wizyty