Psycholog – metoda TSR
Metodą TSR określamy terapię skoncentrowaną na rozwiązaniach. Jest to krótkoterminowy nurt terapetyczny polegający na dochodzeniu do celu. Psycholog działający zgodnie z metodą TSR, skupia się na rozwiązaniu problemu. W odróżnieniu do innych typów terapii, nie skupia się na przeszłości i nie analizuje przyczyn obecnej sytuacji życiowej pacjenta oraz nie tworzy strategii działania. Na czym zatem polega się terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?

Spis treści
Czym jest terapia metodą TSR?
W naszej klinice prowadzimy różne metody psychoterapii. Terapia TSR odróżnia się od pozostałych tym, że skupia się na teraźniejszości i przyszłości pacjenta, niezwykle rzadko sięgając do jego przeszłości. Prowadzona jest w taki sposób, aby pomóc mu uświadomić sobie jego mocne strony, a następnie je wzmocnić. Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach bazuje na myśli, że pacjent sam zna rozwiązanie danej trudnej sytuacji, a zadaniem psychologa jest pomóc mu je odnaleźć i je sobie uświadomić. Taka technika wspomagania zmiany nie stawia psychologa w pozycji eksperta – jest on raczej partnerem na drodze do rozwiązania problemu.
Założenia terapii TSR
Terapia z psychologiem metodą TSR posiłkuje się pewnymi założeniami, które doskonale określają jak powinna wyglądać i na czym skupiać:
- pacjent potrzebuje jedynie wsparcia, on sam jest ekspertem od swojego życia,
- mocne strony, pozytywne aspekty, teraźniejszość i przyszłość w miejsce analizowania porażek i trudnej przeszłości,
- strategia dojścia do oczekiwanej przyszłości poprzez budowanie wizji na przyszłość i wydobycie zasobów danej osoby, jego umiejętności, możliwości, a następnie pomoc w stawianiu konkretnych celów i możliwości,
- na problem można spojrzeć z kilku perspektyw,
- zwrócenie uwagi na to, że trudna rzeczywistość posiada czasami także lepsze momenty, które mogą pomóc znaleźć sposób na rozwiązanie problemu,
- przed dużymi zmianami idą małe zmiany.
Podsumowując można stwierdzić, że terapia TSR opiera się na myśli “jeśli coś działa, rób tego więcej, a gdy coś zawodzi, rób tego mniej”. Metoda ta nie skupia się na tym, co się zepsuło.
Dla kogo terapia skoncentrowana na rozwiązaniach?
Skuteczność tej metody docenią pacjenci, którzy doświadczają:
- problemów ze zdrowiem psychicznym,
- uzależnienia bądź współuzależnienia,
- przemocy domowej lub są jej sprawcą,
- trudności z powodu bycia ofiarą wypadku, utraty bliskiej osoby, utraty pracy, rozstania z partnerem,
- problemów wychowawczych.
Warto zauważyć, że terapia skoncentrowana na rozwiązaniach jest stosowana nie tylko w samej psychoterapii. Dość często z powodzeniem wykorzystuje się ją w biznesie i profesjonalnym doradztwie zawodowym, a także psychoedukacji i nauce wychowywania dzieci.
Ile trwa terapia z psychologiem metodą TSR?
Jak wcześniej wspomnieliśmy, metoda TSR to terapia krótkoterminowa. Faktyczna ilość spotkań uzależniona jest od indywidualnych potrzeb danego pacjenta. Podczas nich dążymy do jak najszybszego znalezienia rozwiązania danego problemu, a następnie skutecznego zastosowania go przez pacjenta. Psycholog TSR zawsze stara się, aby czas terapii był maksymalnie krótki. Przyczyną takiego podejścia jest pragnienie skrócenia okresu zmagań pacjenta oraz szybkie skupieniu się na odnalezionych możliwościach i potencjale zmiany.