Psychologia

Psychoanalityk

Psychoanaliza jest jedną z form psychoterapii. To właśnie terapia psychoanalityczna jest źródłem wyobrażenia spotkań u psychologa, kiedy pacjent leży na kozetce, a lekarz wysłuchuje jego wypowiedzi. Celem pracy psychoanalityka jest znalezienie źródła pojawiających się w życiu pacjenta trudności i zaburzeń psychicznych. Taka psychoanaliza odnajduje nieuświadamiane konflikty psychiczne u leczonej osoby, a następnie pomaga mu zrozumieć siebie i dojść do istoty problemu.

psychoanalityk gdynia

Kim jest psychoanalityk i kto może prowadzić terapię psychoanalityczną?

Licencjonowany psychoanalityk to członek Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego, który przeszedł wieloletnie szkolenie, prowadzone przez towarzystwo PTPa lub inne, zrzeszone w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Psychoanalitycznym (IPA). Terapię psychoanalityczną może prowadzić osoba, która nie tylko ukończyła szkolenie teoretyczne i kliniczne, ale także przeszła własną psychoanalizę szkoleniową. Taka droga rozwoju przyszłego terapeuty pozwala na rozwiązanie na początku własnych problemów, aby nie rzutowały one negatywnie na leczenie przyszłych jego pacjentów. Osoby, które prowadzą terapię psychoanalityczną powinny się stosować do Kodeksu Etycznego Polskiego Towarzystwa Psychoanalitycznego.

Cele terapii psychoanalitycznej

Zadaniem psychoterapii psychoanalitycznej jest ukazanie leczonej osobie, w jaki sposób doświadczone przez niego w przeszłości zdarzenia wpływają na jego obecne wzorce myślenia i zachowania. Psychoterapeuta zawsze będzie dążył do uzyskania trwałej przemiany osobowości pacjenta. Skutkiem terapii jest poprawa funkcjonowania radzenia sobie w codziennym życiu, nawet w obliczu trudnych, obciążających psychikę zdarzeń i okoliczności. Psychoanaliza ostatecznie prowadzi bowiem do wyleczenia zaburzeń psychicznych, które kładły się cieniem na jego życie.

Przebieg terapii psychoanalitycznej

Założeniem psychoterapii psychoanalitycznej jest podział ludzkiego umysłu na trzy struktury:

  • id – część umysłu wpływająca na zachowania popędowe,
  • ego – część odpowiedzialna za kontakt ze światem zewnętrznym, łącząca resztę struktur psychiki,
  • superego – część umysłu oddziałująca na przestrzeganie norm i zasad, pozwalająca odróżnić dobro od zła.

Każda ze strukt psychiki powinna współdziałać z pozostałymi zachowując równowagę. Jeśli jednak ta relacja między nimi zostanie zaburzona, dojść może do powstania zaburzeń psychicznych. Leczenie polega na odnalezieniu ich źródła. W gabinecie terapetucznym pacjent może siedzieć lub leżeć na kozetce. Zależy nam na tym, aby czuł się komfortowo i swoją uwagę skupił na tym, co najważniejsze. Tematem rozmów podczas sesji z terapeutą może być dosłownie wszystko. Na tej podstawie psychoanalityk wyciąga wnioski i ukazuje leczonej osobie, w jaki sposób pewne zdarzenia z jego życia wpłynęły na obecne jego myślenie, reakcje i zachowania.

Kiedy udać się do psychoanalityka?

Wizytę u psychoanalityka zaleca się osobom, które zmagają się z:

  • problemami w relacjach interpersonalnych, również relacjami w związkach,
  • zaburzeniami lękowymi,
  • zaburzeniami depresyjnymi,
  • zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi,
  • zaburzeniami psychosomatycznymi,
  • zaburzeniami osobowości.

Opinie
naszych pacjentów

zapraszamy do kontaktu

Zostaw swój numer telefonu
oddzwonimy do Ciebie, aby umówić termin wizyty