Onkolog
Czym zajmuje się onkolog?
Onkologia to szeroka dziedzina medycyny obejmująca diagnozowanie i leczenie chorób nowotworowych, które mogą powstać w każdej części ciała. Zazwyczaj lekarz onkologzajmuje się konsultowaniem pacjentów zgłaszających się z rozpoznanym lub podejrzewanym procesem nowotworowym celem: ustalenia dalszego postępowania, leczenia chemioterapią, immunoterapią czy hormonoterapią a po zakończonym leczeniu sprawuje aktywny nadzór nad chorym, który zgodnie z obowiązującymi standardami powinien trwać do 5 lat.

Spis treści
Kiedy należy udać się do onkologa?
Onkolog zajmuje się kierowaniem na niezbędne badania diagnostyczne pacjentów, którzy zgłaszają się z dolegliwościami sugerującymi obecność choroby nowotworowej, takimi jak:
- guzek w piersi,
- krwisty wyciek z piersi,
- powiększone węzły chłonne,
- nasilający się kaszel,
- krwioplucie,
- czarny, smolisty stolec,
- świeża krew w stolcu,
- bóle brzucha,
- postępujące osłabienie,
- chudnięcie,
- podejrzane zmiany na skórze,
- każda zmiana guzowata stwierdzona przez pacjenta.
Jak wygląda wizyta u onkologa?
Badanie lekarskie wykonywane przez onkologa nie różni się specjalnie od tego wykonywanego przez innych lekarzy, może za wyjątkiem tego, że w zależności od sytuacji klinicznej może objąć całe ciało chorego. Najczęściej jednak dotyczy piersi. Dlatego pacjentki powinny się odpowiednio ubrać, aby łatwo było się rozebrać.
Warto też przypomnieć sobie datę ostatniej miesiączki i czy były przypadki nowotworów w rodzinie a jeśli tak, to jakie to były nowotwory.
Prawidłowo wykonana konsultacja wymaga posiadanie przez pacjenta pełnej dokumentacji medycznej- zarówno aktualnej jak i wcześniejszej. Warto o tym pamiętać, aby nie była konieczna ponowna wizyta.
Jeśli pacjent zgłosi się na USG np. jamy brzusznej to powinien być na czczo przez 5-6 godzin i mieć pełny pęcherz moczowy. Do USG piersi czy tarczycy nie trzeba się specjalnie przygotowywać.