Leczenie zaburzeń snu
Zaburzenia snu są coraz częstszym problemem zgłaszających się do naszej kliniki pacjentów. Ich podłoże może być skrajnie różne – psychologiczne, neurologiczne, endokrynologiczne i inne. Leczenie zaburzeń snu jest bardzo ważne, nieleczona bezsenność prowadzi do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak nieustanne zmęczenie, kłopotów z koncentracją, stanów depresyjnych, a nawet cukrzycy.

Spis treści
Najczęstsze zaburzenia snu
Zaburzenia snu to nie tylko problemy z zasypianiem, ale także nadmierna senność. Istnieje popularna klasyfikacja zaburzeń snu, która została opracowana przez WHO (ICD-10), która dzieli je na 2 rodzaje:
- Organiczne zaburzenia snu – należą do nich, zaburzenia dobowego rytmu snu i wstawania, bezsenność o podłożu organicznym, nadmierna senność, bezdech senny.
- Nieorganiczne zaburzenia snu – w tej grupie znajdują się problemy takie jak koszmary senne, lęki nocne, somnambulizm (czyli lunatykowanie), narkolepsja, parasomnia, bezsenność lub nadmierna senność powstałe pod wpływem czynników emocjonalnych.
W zależności od tego, z jakim zaburzeniem snu mamy do czynienia, towarzyszyć mu będą inne objawy. Jedne z najczęstszych skutków ubocznych spowodowanych brakiem właściwego nocnego wypoczynku to:
- bóle głowy,
- poczucie zmęczenia i rozdrażnienia,
- obniżony poziom potrzeb seksualnych – zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet,
- spadek umiejętności koncentracji,
- mała wydajność w pracy,
- trudności w zapamiętywaniu informacji.
Przyczyny zaburzeń snu
Przyczyny bezsenności mogą mieć charakter biologiczny, medyczny lub występować na podłożu psychologicznym:
- niewłaściwa higiena snu,
- niewłaściwa dieta,
- zaburzenia psychiczne – depresja, zaburzenia lękowe, przewlekły stres, traumatyczne przeżycia,
- choroby somatyczne
- zaburzenia hormonalne,
- choroby neurologiczne,
- choroby reumatoidalne,
- uzależnienia – alkoholizm, narkomania,
- niektóre leki – tabletki antykoncepcyjne, hormony tarczycy, kortykosteroidy.
Metody leczenia zaburzeń snu
Po pierwsze – wyleczenie bezsenności jest możliwe. To, jak należy leczyć zaburzenia snu, zależne jest od natury, przyczyny tego problemu. Rozpoczynamy od konsultacji, które pomogą znaleźć przyczynę zaburzenia, postawić trafną diagnozę i dobrać rodzaj terapii. Może okazać się, że konieczne będą dodatkowe badania.
Wyróżnia się trzy metody leczenia bezsenności, do których należy leczenie behawioralne, przyczynowe oraz farmakologiczne. W zwalczaniu zaburzeń snu kluczową rolę odgrywa przestrzeganie zasad higieny snu. Bardzo ważne jest również zidentyfikowanie i wyeliminowanie przyczyn bezsenności.
Nasi specjaliści i plan leczenia
W naszej klinice podchodzimy kompleksowo do leczenia pacjentów, co ma także duży wpływ na to, jak leczymy zaburzenia snu. Leczenie bezsenności polega bowiem na holistycznym podejściu i współpracy doświadczonych lekarzy: psychologa, neurologa, endokrynologa i dietetyka, a jeśli potrzeba także innych specjalistów. Do każdego naszego pacjenta podchodzimy indywidualnie. Plan leczenia nakierowany jest na poznanie i wyeliminowanie przyczyny zaburzeń snu oraz na złagodzenie jego objawów.