Specjaliści

Ginekolog

Ginekologia to dziedzina, która zajmuje się leczeniem chorób żeńskich narządów płciowych. Praca ginekologa obejmuje także działania profilaktyczne i diagnostyczne, ponadto zazwyczaj ściśle związana jest z położnictwem. Wizyty w gabinecie ginekologicznym powinny mieć charakter regularny, gdyż tylko wtedy lekarza jest w stanie systematycznie kontrolować stan zdrowia pacjentki.

ginekolog gdynia

Kiedy udać się do ginekologa? (jak często robić badania)

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna mieć miejsce najpóźniej po rozpoczęciu współżycia płciowego lub po 25. roku życia. Pacjentki dość często zgłaszają się także w trakcie rozpoczęcia miesiączkowania. Badania ginekologiczne ze względu na ich intymny charakter, u niektórych kobiet wywołują strach, przez co pierwsza wizyta odkładana jest bardzo długo. Zachęcamy, aby nie zwlekać z rozpoczęciem kontrolowania swojego zdrowia pod okiem specjalisty z zakresu ginekologii. Do lekarza powinny umówić się także kobiety planujące rozpoczęcie aktywności seksualnej oraz stosowania antykoncepcji. Podobnie, gdy podejrzewają, że są w ciąży.

Ważna jest również regularność badań ginekologicznych. To, jak często należy chodzić do ginekologa, związane jest z wiekiem pacjentki. Kobiety młodsze do 30. roku życia powinny odwiedzać gabinet raz w roku. Starsze natomiast co 3 lata, chyba że lekarz zaleci inną częstotliwość.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Wizyta w gabinecie rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Ginekolog zapyta na pewno o datę ostatniej miesiączki oraz o regularność cykli menstruacyjnych. Dobrze jest przygotować sobie wcześniej te dane. Ponadto lekarz zada pytania dotyczące ogólnego zdrowia pacjentki, aktualnie przyjmowanych leków, przebytych ciąż i zabiegów oraz ewentualnych niepokojących dolegliwości. Zanim ginekolog podejmie jakiekolwiek działanie, zapyta także, czy pacjentka rozpoczęła już współżycie płciowe. Pozwoli mu to wybrać odpowiednią metodę badania.

Badania ginekologiczne

Ginekolog przeprowadza różnego rodzaju badania ginekologiczne:

  • cytologia – wykonywana w trakcie standardowego badania, ginekolog delikatnie wsuwa specjalny wziernik do pochwy, a następnie stopniowo rozwiera, aby sprawdzić stan tarczy i szyjki macicy, oraz pobiera materiał; cytologia powinna być wykonywana regularnie co najmniej raz na 3 lata;
  • badanie dwuręczne – polega na wsunięciu do pochwy dwóch zwilżonych palców przy jednoczesnym naciskaniu podbrzusza – pozwala zdiagnozować rozmiary oraz ruchomość macicy i przydatków;
  • badanie per rectum – przeprowadzane w celu sprawdzenia stanu narządu rodnego, jednak z uwagi na obecność błony dziewiczej wykonywane przez odbyt;
  • badanie piersi – wykonywane w sposób palpacyjny w celu wykrycia ewentualnych nieprawidłowości w piersiach,
  • USG transwaginalne – przeprowadzane przy użyciu sondy przezpochwowej, a w jeśli pacjentka jest dziewicą – sondy doodbytniczej, zabezpieczanej każdorazowo osłonką lateksową pokrytą żelem; umożliwia zbadanie narządu rodnego, błony śluzowej jamy macicy, trzonu macicy, szyjki macicy, jajników i zatoki Douglasa.

Prowadzenie ciąży

Aby zapewnić prawidłowy przebieg rozwoju dziecka oraz kontrolować zdrowia przyszłej mamy niezbędne są regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym. Ginekolog prowadzi kobietę przez cały okres ciąży. W tym czasie, w poszczególnych tygodniach ciąży, wykonuje badania diagnostyczne oraz badania prenatalne, które pozwalają na wczesne wykrycie u płodu chorób genetycznych i rozwojowych. Częstość wizyt jest indywidualnie dopasowana do potrzeb pacjentki oraz do poziomu ryzyka medycznego, jeśli ciąża jest zagrożona.

Opinie
naszych pacjentów

zapraszamy do kontaktu

Zostaw swój numer telefonu
oddzwonimy do Ciebie, aby umówić termin wizyty