Dietetyk
Dietetyk jest specjalistą w zakresie żywienia, a dokładnie oddziaływania żywności na nasze zdrowie. Powszechnie kojarzony jest z leczeniem otyłości, jednak jego zakres działania jest dużo szerszy. Swoim wsparciem służy również Pacjentom chorym lub mocno aktywnym fizycznie, gdyż obie te grupy wymagają indywidualnego planowania diety. Ponadto gabinet dietetyka odwiedzają także pacjenci, których celem jest zmiana diety na zdrowszą i pełnowartościową. Jego wiedza obejmuje takie dziedziny nauki jak anatomia, psychologia i biochemia.

Spis treści
Kiedy udać się do dietetyka?
Problemy z otyłością to częsty powód wizyty u dietetyka. Do naszej kliniki trafiają często osoby, którym pomimo zmiany diety i regularnych ćwiczeń nie udaje się schudnąć lub tracą kilogramy tylko na chwilę. Samodzielna walka z otyłością potrafi zniechęcić, a nawet wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. Dietetyk po zapoznaniu się ze stanem zdrowia Pacjenta, przygotuje plany żywieniowe, indywidualnie dobrane do potrzeb organizmu Pacjenta.
Źródłem motywacji do skorzystania z profesjonalnej pomocy nie muszą być jedynie nadprogramowe kilogramy. Osoby, które są świadome, jak duży wpływ ma sposób odżywiania na nasze zdrowie i ogólne samopoczucie, trafiają do nas, ponieważ pragną poprawić swoją kondycję fizyczną i psychiczną. Indywidualnie dobrana dieta i prawidłowe nawyki żywieniowe dodają energii do codziennego działania i zwiększają apetyt… na życie.
Istnieje także wiele innych problemów, z którymi warto zgłosić się do dietetyka:
- niedowaga – zbyt mała masa ciała,
- przewlekłe zaparcia, biegunki,
- nietolerancje pokarmowe, które zmuszają do wykluczenia z codziennej diety wielu produktów spożywczych,
- niedobory pokarmowe,
- wsparcie w procesie leczenia – np. przy rozpoznaniu insulinooporności, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego oraz w chorobach onkologicznych w celu zapobiegania niedożywieniu,
- operacja na przewodzie pokarmowym – wsparcie w przygotowaniu się do zabiegu,
- istnienie chorób utrudniających zajście w ciążę – przykładowo stworzenie diety przy PCOS.
Wizytą u dietetyka powinna także rozpocząć się regularna aktywność fizyczna lub zawodowe trenowanie sportów.
Dietetyka
Dietetyka to nauka medyczna, która zajmuje się tematem żywienia człowieka. W jej obszarze znajduje się:
- analiza stanu odżywienia,
- badanie produktów żywnościowych,
- kontrola wzajemnego wpływania na siebie spożywanych produktów spożywczych i leków,
- profilaktyka chorób wynikających ze sposobu odżywiania,
- edukacja żywieniowa i promocja zdrowia,
- badanie składu chemicznego i właściwości substancji zawartych w produktach spożywczych (biochemia żywienie),
- psychologia żywienia,
- technologie gastronomiczne.
Leczenie otyłości
Otyłość jest chorobą przewlekłą, która wymaga leczenia. U jej podłoża mogą leżeć różne czynniki – środowiskowe, psychologiczne, genetyczne lub hormonalne. Dlatego do leczenia otyłości podchodzimy w sposób kompleksowy, zajmując się nie tylko skutkami, ale przede wszystkim przyczyną powstania choroby.
Leczenie rozpoczyna się od badań diagnostycznych. Na podstawie otrzymanych wyników dietetyk dobiera odpowiednie metody i narzędzia, które pozwolą rozpocząć spersonalizowaną walkę ze zbędnymi kilogramami.
Dietetyk i planowanie diety
Planowanie diety przez dietetyka rozpoczyna się od zebrania wywiadu żywieniowego, podczas którego specjalista gromadzi wiele istotnych informacji, np. o stanie zdrowia pacjenta, jego sposobie odżywiania się, nawykach żywieniowych, stylu życia oraz ilości aktywności fizycznej. Kolejnym krokiem jest analiza dostarczonych przez pacjenta badań i dzienniczka żywieniowego. Wykonujemy także niezbędne pomiary masy ciała, wzrostu, obwodu pasa, talii oraz składu procentowego ciała. Ostatnim krokiem planowania diety jest określenie strategii dietetycznej, czyli indywidualnego planu żywieniowego.